Biografia

Spinache

Imię i Nazwisko: Paweł Grabowski
Pseudonim: Spinache, 3oko
Data i Miejsce Urodzenia: 17 Lipiec 1979 w Łodzi
Pochodzenie: Łódź (Polska)
Gatunek: Hip-Hop
Zawód: Raper, Producent Muzyczny, Kompozytor, Wokalista
Aktywność: od 1995 r.
Wytwórnia Plytowa: Gigant Records, Universal Music, My Music
 
Spinache, właściwie Paweł Grabowski (ur. 17 lipca 1979) - polski raper i producent muzyczny. Członek zespołów Thinkadelic, Obóz TA oraz Eudezet Allstars. Współtworzył także duet Red & Spinache. Na scenie od 1985 roku. W 1992 roku rozpoczął tworzenie autorskich kompozycji. W 1995 roku założył swój pierwszy zespół o nazwie „No Name”, zespół został rozwiązany po kilku miesiącach prób. 29 sierpnia 1995 Paweł zorganizował swoje pierwsze muzyczne wydarzenie w undergroundowym klubie Dread Studio, na którym zagrał poruszając się w estetyce jungle/drum'n'bass. Jest współzałożycielem formacji Thinkadelic, która w 1996 roku nagrała swój pierwszy materiał demo. Materiał nagrany z Bartłomiejem Serafińskim i Pawłem Serafińskim został wydany nakładem niezależnego wydawnictwa a utwory zespołu grano w wielu lokalnych radiostacjach na terenie całego kraju.
W kwietniu 1997 roku występował na Rap Day'97 przed pionierskim zespołem Run–D.M.C.. W czerwcu Spinache został zaproszony przez Michała Urbaniaka do gościnnego występu z formacją Urbanator na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi. W tym samym roku uczestniczył w nagraniach albumu „Złość” Krystyny Prońko oraz w koncertach promujących album.
20 lutego 1998 roku Paweł podpisał kontrakt z wytwórnią Pomaton EMI, która wydała pierwszy album Thinkadelic pt. „Lek”. Utworami promującymi wydawnictwo były „Wyżej i wyżej”, „Zdobycz” i własna interpretacja ponadczasowego utworu Krystyny Prońko „Jesteś lekiem na całe zło”. Na albumie gościnnie pojawili się: Krystyna Prońko, Reni Jusis, Kaliber 44 i P'AM. Thinkadelic, jako jedyny zespół hip-hopowy, był gościem legendarnego programu Wojciecha Manna i Krzysztofa Materny MDM a klip do „Wyżej i Wyżej” był pierwszym polskim klipem emitowanym na antenie (wtedy tylko niemieckiej) stacji telewizyjnej VIVA. W tym samym roku Paweł został studentem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi u prof. Włodzimierza Zalewskiego. W marcu 1999 roku album „Lek” otrzymał nominację do nagrody Fryderyk w kategorii "Album Roku – Hip-Hop".
Po debiutanckim albumie Thinkadelic, Spinache rozpoczął budowę kolejnego projektu muzycznego. Pierwszy skład oraz nazwa powstały w 1997 roku, ale dopiero w 1999 roku Spinache zebrał grupę artystów związanych z Thinkadelic (m.in. O.S.T.R., Red, P'AM) i powołał do życia formację Obóz TA. W czerwcu 2000 roku Paweł podpisał umowę z wydawnictwem Camey Music, które wydało pierwszy album zespołu pt. „Obóz TA”. Do gościnnego udziału w nagraniach Spinache zaprosił obiecujących artystów hip-hopowych z Łodzi m.in. Enter (NTK), Mejsal (NTK/DFA), czy UpStars w singlowym „Dla publiki szerszej”.
16 września 2000, nakładem Pomaton EMI, ukazał się drugi album zespołu Thinkadelic „Obiecana ziemia”. Album promowany był singlami „Zarobię trochę/Ramię w ramię”, „To jest dla Was” i najbardziej znany „Pokaż się”. W marcu 2001 roku album „Obiecana ziemia” otrzymał nominację do nagrody Fryderyk w kategorii "Album Roku – Hip-Hop".
Od 2001 roku występował z „Not Necessary Band” interpretując fragment twórczości Zygmunta Koniecznego (projekt powstał w Łodzi, lecz już jego trzecie wykonanie odbyło się w „Piwnicy pod Baranami” w Krakowie). Brał udział w wielu offowych wydarzeniach i działaniach muzycznych np. koncert „Youth Rock Symphony Orchestra” w Filharmonii Łódzkiej czy multimedialne projekty realizowane w legendarnym Formu Fabricum. Zrealizował nagrania materiału muzycznego, autorstwa Piotra Grabowskiego, do pierwowzoru wydarzenia teatralnego pt.„Litania”. W październiku ukazał się debiutancki album O.S.T.R.-a „Masz to jak w banku”, na którym znalazły się trzy utwory wyprodukowane przez Pawła - "Kiedy", "Z..." i "Widzisz błąd". W lutym 2002 Spinache podpisał umowę z wytwórnią Koch/Gigant i wydał w niej swój pierwszy solowy album „Za wcześnie”. Na płycie gościnnie udzielili się m.in: O.S.T.R., Czizz, Red, Magda Polańska i Joanna Maksymowicz. W kwietniu 2003 Stan Michalak zaprosił Pawła do włączenia się w projekt „In The Open”, w skład którego weszli również Ghasem Batamuntu, Patrick Farrant i Kenny Martin. Współpraca zaowocowała szeregiem koncertów w klubach i na festiwalach jazzowych (m.in. Ostrowski „Jazz w Muzeum”, Siedlecki „Jazz Standards Festival” czy „Świdnickie Noce Jazzowe”).
W 2004 Spinache zarejestrował materiał na drugi album formacji Obóz TA. Płyta o tytule „Obó2 TA” została wydana nakładem wydawnictwa Fonografika i promowana była singlami „Na zawsze”,„Kości rzucone 4” i „Miłość do hip-hopu 2”.
W 2005 roku Paweł podpisał kontrakt z wytwórnią Universal Music Polska i wydał w niej pierwszy album duetu Red & Spinache. Album „7 Rano” ukazał się 9 maja, promowany był singlami „Uwierz mi” z gościnnym udziałem saksofonisty Kuby Raczyńskiego, „Wczoraj” z partią wokalną wykonaną przez Marka Dulewicza z formacji Bakflip i Łukasza Lacha z zespołu L.Stadt. i „Kochać” z gościnnym udziałem Moniki Kuszyńskiej z Varius Manx.
W połowie 2006 Paweł zawarł umowę z wydawnictwem My Music. W sierpniu ukazał się pierwszy singiel promujący drugą płytę duetu Red & Spinache o tytule „Poznać twoją matkie”. Równoległa aktywność artysty to stworzenie muzyki do utworu „Wolne Myśli” z albumu Molesta Ewenement „Nigdy nie mów nigdy” i gościnny udział na singlu formacji Familia H.P., dla którego wyprodukował muzykę do utworu „4 Żywioły”.
Na początku 2007 roku Paweł zakończył prace nad drugim albumem duetu Red & Spinache. Album „8 Rano” miał swoją premierę w lutym, płyta została wydana przez wydawnictwo My Music i promowana była singlami „Poznać twoją matkie” i „International Love” z gościnnym udziałem J-Ro (członka legendarnej grupy Tha Alkaholiks z Los Angeles) i Łukasza Lacha z zespołu L.Stadt.
W czerwcu 2008 ukazało się wideo do solowego utworu Spinache p.t. „Bezwarunkowo Oddany”. We wrześniu ukazał się utwór „Biegnij”, promujący trzecią płytę duetu Red & Spinache, Resztę roku Paweł poświęcił na prace nad albumem „9 Rano” i wspieranie prac nad debiutanckim albumem Zeusa, rapera młodego pokolenia z Łodzi. Album Zeusa „Co nie ma sobie równych” został wydany pod koniec roku przez wydawnictwo Embryo.
W pierwszej połowie 2009 roku Paweł podjął decyzję o rozwiązaniu duetu Red & Spinache. W czerwcu ukazał się album grupy Ortega Cartel „Lavorama”, na której Spinache udzielił się gościnnie w utworze „Ciągle tu jestem”. Paweł stworzył muzykę do utworu „Wybieram spokój” z albumu „Life After Deaf” Pjusa, płyta ukazała się 5 grudnia 2009.
Od początku 2010 roku Spinache pracował nad beatboxowym albumem Art of Beatbox „ARTcore”, który ma ukazać się w pierwszej połowie 2011. Paweł jest również odpowiedzialny za większość muzyki na solowym albumie Reda o roboczym tytule „Jestem Hip-Hopem”, premiera płyty przewidziana jest na wrzesień 2010. W czerwcu 2010 ukazał się klip do utworu "Muzyka i Ja", w którym Spinache wyprodukował muzykę i udzielił się wokalnie. Utwór promuje album Aesa "Pozycja Obowiązkowa".
 
28 Wrzesień 2013