Biografia

Ry23

Imię i Nazwisko: Łukasz Wrzalik
Pseudonim: Ry23, Ramona 23
Data Urodzenia: 23 Grudzień 1981 r.
Pochodzenie: Czerwonak (Polska)
Gatunek; Hip-Hop
Zawód: Raper
Aktywność: od 2003 r.
Wytwórnia Płytowa: 5 Element, Szpadyzor Records
Zespół: Cromm Cruac, RR Brygada
 
Początki tego rapera to Cromm Cruac Skład, z którym to wydał dwa albumy: "Na pohybel", stricte podziemny materiał, który śmigał z rąk do rąk po osiedlach, a później "Życia cienie i blaski" - nagrany już u Cameya. Zawartość tych dwóch płyt stworzyła dość obszerny materiał koncertowy, z którym chłopaki jeździli tu i tam, chociaż pierwsze występy nie obyły się bez tremy. Ramona wspomina, że czuł mocne obawy przed graniem kawałka "Kontynuacja", jednak gdy już po kilku występach oswoił się ze sceną granie szło o wiele lepiej; teraz twierdzi, że "Koncert to pierwszorzędna sprawa!".

Pierwsze solowe tracki nagrywał na bitach Larwy i "pod jego batutą", kawałki stworzone w tym duecie pozwoliły zaistnieć Ramonie jako soliście i umożliwiły granie koncertów z własnym odrębnym materiałem; pomagali mu na scenie Kowal z CC lub Karp z Ripaktu. Materiału było co raz więcej, nowe utwory były nagrywane, wszystko to z myślą o płycie solo, jednak pod koniec selekcji kawałków okazało się, że mają sporą rozbieżność stylową, jakościową oraz znacznie różnią się poziomem (jak to bywa w przypadku utworów nagrywanych w sporych odstępach czasu). W związku z tym brakiem spójności premiera ciągle się przesuwała, ale gdy w końcu "Uliczny folklor" ukazał się od razu wskazał na Ramonę jako dobrego zawodnika; nie brakło propozycji koncertowych czy też współpracy.

Obecnie z Rafim, członkiem Beat Squadu, tworzy RR Brygadę i wspólnie przygotowują nowy materiał.

RY 23 jest obecny na scenie muzycznej od 1999 roku, jest członkiem składów hiphopowych takich jak Cromm Cruac, RR Brygada czy PDG Kartel. Artysta o charakterystycznym głosie oraz flow, cieszy się dużym uznaniem w środowisku hiphopowym o czym świadczy współpraca z wieloma znanymi polskimi raperami m.in. z donGURALesko, Kaczorem, Shellerem oraz z Szadem (3 Wymiar). Udzielał się na albumach: DonGuralesko & Dj Kostek „Jointy Konserwy, Muzyka Bez Przerwy”, Killaz Group „Operacja Kocia Karma”, DonGuralesko & Matheo „Manewry Mixtape”, DJ Decks „Mixtape Vol. IV”, na składance „Jestem Stąd” oraz na wielu innych produkcjach które odcisnęły znaczące piętno na polskiej scenie muzycznej. RY23 ma duże doświadczenie sceniczne, zagrał on około 300 koncertów w całej Polsce. Występował on także w Czechach na Hip Hop Kempie w 2005 roku oraz supportował 50 Centa, znanego amerykańskiego rapera, przed jego koncertem na warszawskim Torwarze w 2008 roku. RY23 ma na swoim koncie wiele produkcji które cieszyły się bardzo dużym powodzeniem wśród słuchaczy
 
11 Sierpień 2013