Biografia

PTP

Rok Założenia: 2005 r.
Pochodzenie: Toruń (Polska)
Gatunek: Hip-Hop, Crunk
Wytwórnia Płytowa: Maccabra Label, Wielkie Joł, Fonografika
 
Obecni Członkowie:
Kamil "Brożas" Brożek
Paweł "Buczer" Buczkowski
Kamil "Zawik" Zawidzki
Piotr "Zelo" Zelazkiewicz
 
Byli Członkowie:
Luba (2005-2008)
 
Grupę PTP (Północny Toruń Projekt) stworzyły 4 składy nieistniejące już na toruńskiej podziemnej scenie: PLAGA, 71 SQUAD, LOKUM 3 i ENTE. PTP powstał na przełomie 2005/06 roku. Powstanie ekipy zainicjowali Zelo, Luba i Brożas nagrywając takie numery jak : "Właśnie tak", "Hałas", "Niema chuja we wsi" które bezpośrednio inspirowane były stylem Crunk, Dirty south wywodzącego się z Południa USA. Krótko po nagraniu tych numerów do ekipy dołączyli Buczer oraz Zawik i squad już jako PTP zrealizował nagrania które złożyły się na pierwszy album "Toronto crunk style" (2006/07) opublikowany wyłącznie w internecie. W skład ekipy PTP wchodzili wtedy najpierw Zawik, Brożas, Luba, Zelo oraz Buczer. Twórczość PTP zainspirowana jest amerykańskim nurtem Crunk wywodzącym się z południowej części Stanów Zjednoczonych. Ich nowatorskie, bardzo energetyczne, klubowe brzemienia pozwalają spojrzeć na Hip-Hop z trochę innej strony. PTP łamie wszelkie standardy we współczesnym polskim rapie.

Niespodziewany rozgłos którego nabrał skład PTP za sprawą swojego energetycznego i unikalnego na polską skale stylu zmotywował ekipe do dalszego nagrywania. Owocem tego stał się album "Ulice tego słuchają" na którym pojawili się tacy znamienici goście jak; Peja, Kaczor, DonGuralEsko, Paluch, Borixon, Kajman, Macca Squad i inni, album jak poprzedni w całości wyprodukowany został przez Zelo Album: "Ulice tego słuchają" ukazał się w sklepach w listopadzie 2008 roku nakładem wytwórni "Wielkie joł". Krótko po tym czasie z powodów osobistych z ekipy PTP odszedł Luba. Przez okres następnych dwóch lat zespół pracował nad kolejnym albumem zapraszając do współpracy takich artystów jak Miodu, Ras Luta, Firma, Macca squad, Pih, Fabuła, Donatan, K8, Peter, Dondi, Małpa, Dj Soina, Dj Pac One, wyprodukowaniem większości beatów zajął się Zelo. Album "Wybuchowa receptura" w sprzedaży ukazał się 20 października 2010 roku nakładem Maccabra Label.

Koniecznie należy wspomnieć o solowych projektach członków PTP. W roku 2008 Buczer wydał swój solowy mixtape "Podejrzany o rap vol.1. Rok 2009 zaowocował współnym projektem Brożasa i Buczera, B&B "Cza$ to pieniądz", płyta ta ukazała się nakładem własnym z gościnnym udziałem artystów zarówno z polski jak i z zagranicy. Podejrzany o rap vol.2 to kolejny solowy mixtape Buczera na który udało mu się zaprosić czołowych przedstawicieli polskiego rapu takich jak Pezet, Peja, Liroy i wielu, wielu innych, mixtape ten wyszedł w pod koniec marca roku 2010 ale kolejna ostatnia już część serii "Podejrzany o rap" ujrzała światło dzienne w 30 maja 2011.

Na początku 2011 roku rozpoczęły się prace nad kolejnym albumem grupy. Premiera planowana jest na 2012 lub 2013 roku.
 
4 Lipiec 2013