Biografia

Pięc Dwa Dębiec

Rok Założenia: 1999 r.
Pochodzenie: Poznań (Polska)
Gatunek: Hip-Hop, Trip Hop
Wytwórnia Płytowa: UMC Records, My Music
 
Obecni Członkowie:
Przemysław "Hans" Frencel
Paweł "Deep" Paczkowski
 
Współpracownicy:
DJ Wu
Przemysław "Ron" Wieczorek

 

Pięć Dwa Dębiec (52 Dębiec, Pięć Dwa, 5-2) – polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza hip-hopu i trip hopu. Powstała w 1999 roku w Poznaniu w składzie Przemysław "Hans" Frencel oraz Paweł "Deep" Paczkowski. Duet zadebiutował wydanym rok później nielegalem Najwyższa instancja. Niespełna dwa lata później Paczkowski opuścił skład. Natomiast Frencel samodzielnie kontynuował działalność projektu. Pięć Dwa Dębiec szerzej zaistniał w 2003 roku za sprawą pierwszej, dostępnej w powszechnej sprzedaży płyty P-Ń VI. Materiał cieszył się znaczną popularnością w kraju w tym za sprawą piosenki "To my!", która była notowana m.in. na listach przebojów Polskiego Radia.
Po 2005 roku wraz z załamaniem się rynku krajowej sceny muzyki hip-hopowej działalność Pięć Dwa Dębiec straciła na intensywności. W 2007 roku Paczkowski powrócił do składu. W efekcie powstał wydany rok później, nakładem własnym tytuł Deep Hans. Zyski ze sprzedaży tejże płyty pozwoliły raperom sfinansować kolejny materiał pt. T.R.I.P., który ukazał się w 2009 roku. Wydawnictwo nie odniosło sukcesu komercyjnego, jednakże umożliwiło duetowi swoisty powrót na scenę hip-hopową. Album uzyskał także nominację do Superjedynki, nagrody przyznawanej w ramach plebiscytu telewizyjnego towarzyszącego KFPP w Opolu.
Członkowie zespołu współtworzą także kolektyw Brudny Zachód i zespół Alkoholiks. Z kolei sam Frencel od 2011 roku występuje w zespole muzyki rockowej Luxtorpeda.
Grupa, pod nazwą Pięć Dwa powstała w Poznaniu w 1999 roku z inicjatywy Przemysława "Hansa" Frencla przy współpracy z Pawłem "Deepem" Paczkowskim. Rok później ukazał się debiutancki nielegal formacji zatytułowany Najwyższa instancja. Materiał został wydany na kasecie magnetofonowej w nakładzie pięćdziesięciu egzemplarzy, którego większość została rozdysponowana wśród przyjaciół raperów. Również w 2000 roku duet zaangażował się w prace nad produkcję solowego debiutu Owala/Emcedwa pt. Epizod 1: Samo życie. Efektem były dwie piosenki "Oczy złego" i "Wciąż robi coś nowego". W 2001 roku na kompilacji Robię swoje 2, wydanej przez Camey Studio znalazł się utwór "Oczy złego". Zespół gościł także na płycie Ascetoholix - A oraz głośnej produkcji Slums Attack - Na legalu?. W 2002 w wyniku nieporozumień zespół opuścił Deep, porzucając działalność na dwa lata. Tego samego roku Hans gościł na płycie Owala Epizod II Rapnastyk. 15 września 2003 roku nakładem wytwórni muzycznej UMC Records ukazał się album Pięć Dwa Dębiec pt. P-Ń VI. Wśród gości na płycie znaleźli się m.in.: Ski Skład, Ascetoholix oraz Wiśniowy. Produkcji nagrań podjęli się SPM, DJ Decks oraz Doniu. Płyta dotarła do 46. miejsca listy OLiS. W ramach promocji zostały zrealizowane teledyski do utworów "Pięć dwa i GP", "Kto?", "Konfrontacje", "Pies", "Zawodnik(t)" oraz "To my!". Prawdopodobnie największą popularnością w kraju cieszył się ostatni z nich, emitowany m.in. przez stacje telewizyjne Polsat 2 i VIVA Polska.
Wiosną 2004 roku Deep wydał nielegal We mnie, nagrany w przeciągu trzech miesięcy w domowych warunkach. W 2005 roku Pięć Dwa Dębiec u boku takich wykonawców jak Greenjolly, Ascetoholix, Duże Pe, Mezo oraz Owal/Emcedwa, wziął udział w nagraniach składanki Jest nas wielu. Materiał powstał w wyniku pomarańczowej rewolucji na Ukrainie. Na płycie, poza utworem tytułowym znalazł się m.in. hymn tegoż wydarzenia "Razom nas bahato, nas ne podołaty". Pochodzący z kompilacji utwór tytułowy zyskał pewną popularność w Polsce. Kompozycja, promowana również teledyskiem, dotarła do 16. i 4. miejsca, odpowiednio Szczecińskiej Listy Przebojów i Listy Przebojów Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. 1 stycznia 2006 Hans został nowym dyrektorem artystycznym UMC Records, jednakże po roku zrezygnował ze stanowiska. Firma została wkrótce potem przekształcona w My Music. W tym czasie doprowadził do wydania płyty Deepa i Bobika zatytułowanej Refleksje. W międzyczasie Frencel gościł na jedynym album solowym Wiśniowego pt. Bez cięcia.
W czerwcu 2007 roku zespół, grający w składzie założycielskim poinformował, o zbliżającym się końcu prac nad wspólnym albumem. Płyta pt. Deep Hans w formie digital download ukazała się ostatecznie 6 lutego 2008 roku. Wydawnictwo zostało udostępnione bezpłatnie lub też za dobrowolnie określoną przez nabywcę kwotę. Materiał był promowany teledyskami do utworów "Gniew" i "Matnia". 2 czerwca do sprzedaży trafiło 520 specjalnych, ręcznie numerowanych egzemplarzy tejże płyty (numer 52. został przekazany na aukcję charytatywną). Dochody ze sprzedaży pozostałych egzemplarzy, w tym wersji cyfrowej, zostały przeznaczone na realizację następnego albumu studyjnego. Pod koniec 2008 roku nakładem My Music do sprzedaży trafiła kompilacja nagrań Pięć Dwa Dębiec zatytułowana P-Ń X. Czwarty album zespołu zatytułowany T.R.I.P. początkowo miał zostać wydany w maju 2009 roku, jednakże 20 kwietnia, okradziono studio "Myself" w którym materiał zostały nagrany. Razem ze sprzętem skradziono tzw. "taśmę matkę". Kompozycje zostały odtworzone i album ukazał się ostatecznie 30 października 2009 roku. Na wydawnictwie znalazły się piosenki utrzymane w większości w stylistyce trip-hopowej, a wyprodukowane przez Deepa, Bobika i Zovę. Z kolei wśród gości na płycie znaleźli się m.in. gitarzysta Krzysztof Wójtowicz oraz zespół Krzysztof Powalisz Swing Combo. W ramach promocji zostały zrealizowane teledyski do utworów "Spadłem" i "Gdzie Ty jesteś?", odpowiednio w reżyserii Gregory'ego Petitqueux'a i Tomasza Jarosza. 19 kwietnia 2011 roku ukazał się debiut solowy Hansa pt. 8. Wcześniej raper dołączył do zespołu rockowego Luxtorpeda.

30 Marzec 2013