Biografia

Onar

Imię i Nazwisko: Marcin Donesz
Pseudonim: Onar
Data i Miejsce Urodzenia: 19 Grudzień 1982 w Warszawie
Pochodzenie: Warszawa (Polska)
Gatunek: Hip-Hop
Zawód: Raper
Wytwórnia Płytowa: R.R.X., Warner Music Poland, Camey Studio, Konkret Promo, Step Records, Fonografika
Zespół: Płomień 81

 

Urodził się jako Marcin Donesz 19 grudnia 1982 roku na Warszawskim Ursynowie. Tam też dorastał. Jako nastolatek tworzył wspólnie z WuBe (bity, rap), Kretem (rap) i Nicerem (rap) zespół TJK. Do największych osiągnięć zespołu należy m.in. koncert na Rap Day '97 jako support przed RUN DMC.

Zespół szybko się rozpadł. Wówczas Onar utworzył z nieznanym dotąd Pezetem duet Płomień 81. Docenił ich wydawca drugiej części składanki „022 Enigma” dzięki czemu utwór „Ursynów 99” z gościnnym występem Lady K. został na niej opublikowany. Krok ten otworzył furtki karier ursynowskich raperów - Tytus po usłyszeniu singla zaproponował im wydanie płyty w swojej wytwórni Asfalt Records. Efektem były utwory „Muzyka” i „Miłe słowa” na składance „Asfalt Wiosna '99” oraz wydana w 1999 roku płyta „Na Zawsze będzie płonął”. Krążek został optymistycznie przyjęty przez słuchaczy, co zaowocowało winylową edycją albumu, oraz umieszczeniem utworu „Kim Jestem Pytasz” na płycie „Hip-hop'owy raport z osiedla”.

Kolejnym sukcesem zespołu był utwór „Mieszkam w mieście”, z refrenem zarejestrowanym przez Izę, na bicie DJ'a 600V i umieszczonym na jego płycie „Szejsetkilovolt”. Zespół liczył się już w środowisku. Zmotywowało to początkujących raperów do nagrania drugiej płyty. Tym jednak razem nagrali ją w poszerzonym o Deusa składzie. Album zatytułowali „Nasze Dni”, natomiast jego wydaniem zajął się znany wszystkim słuchaczom rapu Krzysztof Kozak i jego wytwórnia RRX. Płyta zachwyciła zdecydowanie słabiej, aniżeli debiut. Nie przeszkadzało to jednak DJ'owi 600V, który na swoją kolejną płytę - „Wkurwione Bity” - zaprosił chłopaków.

Onar udzielił się na wspomnianym wyżej krążku w dwóch utworach „Projekt jest w drodze” jako PM81, oraz „Naprawdę warto” solo.

W tym samym roku Onar decyduje się na nagranie pierwszej solowej płyty. Tak się też staje - 31 sierpnia światło dzienne ujrzał "Superelaks", który w całości wyprodukował Ośka. Płyta, podobnie jak drugi krążek PM81, wydany został przez legendarne RRX, jednak został zdecydowanie lepiej przyjęty. Płytę promował teledysk zrealizowany do utworu „Od lat”. Talent Onara został po raz kolejny doceniony przez DJ'a 600V, który na swojej drugiej w 2001 roku płycie - „V6” - zamieszcza jego singiel „A łzy płyną”.

Po 2 latach bycia w cieniu sceny Onar powraca na rynek fonograficzny z singlem „Klubing”, zwiastującym album „Wszystko co mogę mieć”, gdzie ponownie za wszystkie podkłady odpowiadał Ośka. Zarówno singiel (w wersji fizycznej) jak i późniejsza całość płyty wydana została przez wytwórnię Warner Music Poland. Podobnie jak w wypadku drugiej płyty Płomienia, krążek nie przebił swojego poprzednika, a chwilę po wydaniu płyty WMP rozwiązało kontrakt z Onarem. Po upływie roku Onar powrócił na rynek fonograficzny z trzecim już solowym albumem „Osobiście”, który zapowiadały 3 single - bardzo krytycznie przyjęte „Weź to poczuj” i „Drugie piętro” z śpiewem Lerka w refrenach oraz zdecydowanie cieplej przyjętym przez słuchaczy „Osobiście”. Tym razem za produkcje odpowiadało kilku producentów. Zdania o płycie są bardzo podzielone. Jedni uważają ją za najlepszą w jego karierze inni zaś przez pryzmat singli naśmiewają się z niej.

Kolejny rok oznaczał dla Onara prace nad wznowieniem projektu Płomień 81, w 2005 roku zespół wydał swój trzeci album. Tym razem, jak w przypadku pierwszej płyty, w duecie Onar&Pezet. Podwórkowy hymn „Powiedz na osiedlu”, mroczna „Odwaga”, oraz ukazujący lokalny patriotyzm „WWA” to single, które zapowiadały świetnie przyjęte „Historie z sąsiedztwa” Płyta otrzymała status najlepszej płyty zespołu oraz płyty roku w plebiscycie Hip-Hop.pl i Wudoo. Na płycie znalazł się również utwór „Co jest?” w którym zwrotka Onara została odebrana jako diss na Tede. Na swojej płycie "Esende Mylffon" postanowił odpowiedzieć utworem „Zamknij pysk”. „Kiedy powiem na osiedlu” to odpowiedź Onara i Pezeta. Następnymi dissami były kolejno utwory: Tede - „68”, Płomień 81 - „Knebel w pysk”, Tede - „3 korony”, Onar - „Ślizgi parkiet”, Tede - „Mordo ty moja”, Onar - „Teraz ty jesteś pragnienie”. Beef był jedną z najgłośniejszych wojen na słowa w polskim hip-hopie i do dziś pozostaje kością niezgodny między fanami raperów. Mimo, że ostatni z dissów pojawił się w 2007 roku między Onarem, a Tede nadal widoczny jest konflikt.

Rok 2007 przynosi kolejny solowy album Onara „Pod prąd”. Całość zrealizowana w klasycznej konwencji mc - producent wraz z Kociołkiem. Brzmienie w żaden sposób nie odbiega od panujących za oceanem trendów. Album uznawany jest za najlepszy w solowej dyskografii Onara.

09.09.09 to data wydania kolejnego, piątego już solowego, a ósmego w ogóle albumu. Krążek „Jeden na milion” wydany został nakładem wydawnictwa onar.com.pl we współpracy z Alkopoligamia.com. Singlami były dwa utwory: „To ma sens” i „Mam zajawkę”, do których nakręcono teledyski. Płytę ukazała się w dwóch wersjach - limitowanej - wydanej w digipacku, wzbogaconej o remixy z dodatkowymi zwrotkami, którą można było zamówić tylko na stronie rapera oraz standardowej, dostępnej w sklepach w całej Polsce. Album ze względu na nowoczesne brzmienie został chłodno przyjęty przez fanów dotychczasowych produkcji Onara.

Rok 2010 to odpoczynek od rapu i jeden występ gościnny na płycie Kobry „Na żywo z miasta grzechu” w utworze „SuperMC”, który pokazuje, że Onar jest w bardzo dobrej formie.

W III kwartale 2011 roku Onar i wytwórnia Step Records informują słuchaczy o nawiązaniu współpracy. Kilka miesięcy później – 18 listopada 2011 – owa współpraca owocuje zamykającym na te chwilę dyskografie albumem, zatytułowanym "Dorosłem Do Rapu", który jest kompilacją trzynastu dojrzałych i ciekawych utworów. Jest to również najsilniej reklamowany album w dorobku rapera, promuje go bowiem aż 5 profesionalnych teledysków.

2012 rok Onar rozpoczął od gościnnego występu na Płytach Hudego HZD oraz Jopela i Komara (kolejno: "Tlen" i "Byłem tłem dla nich").

23 Styczeń 2013