Biografia

Nagły Atak Spawacza

Rok Założenia: 1994 r.
Pochodzenie: Swarzędz (Polska)
Gatunek: Hip-Hop
Wytwórnia Płytowa: P.H. Kopalnia, R.R.X., Camey Studio, Fonografika, 5DYCH RcD's
 
Obecni Członkowie:
Paweł "Kaczmi" Kaczmarek (1994-1997, od 1998)
Krzysztof "Fazi" Milerski (1994-2001, 2006-2011, od 2012)
Przemysław "DJ Jaxon" Janusz (od 2009)
Krzysztof "Małpa" Dąbrowski (od 2009)
 
Byli Członkowie:
Marcin "Kamień" Kamiński (1996-2007)
Maciej "Goślina" Gośliński (1998-2002, 2009-2010)
Przemysław "Dzwon" Jaszkowski (1995-1996, 1998-1999)
Andrzej "Kaczor" Werbel (1996-1997)
Grzegorz "Kosa" Kosiński (2009-2010)
Maciej "Zocha" Wysocki (1997-1998, 2009-2012)

W sierpniu 1994 w po raz pierwszy w studiu CZAD w Swarzędzie Fazi i Kaczmi nagrali pierwsze demo pod szyldem Nagły Atak Spawacza, który został zatytułowany "Bluuuurgh". Historia zespołu rozpoczęła się na dobre w październiku 1995 r. Wtedy to doszło do nagrania w studiu CZAD w Swarzędzu utworu "Anty", który miał być jednym wielkim żartem, a przypadek zrządził, iż stało się zupełnie inaczej...

Po nagraniu utworu Kaczmi który pracował w sklepiku z kasetami w samym centrum Poznania, prezentował nagranie znajomym, ale również przypadkowi ludzie po wysłuchaniu fragmentu utworu chcieli z ciekawości nabyć kasetę. I w końcu zaczęło się nagrywanie utworu za piwo... Nie wiadomo, ile takich kopii wykonano, ale ponad 100 na pewno!

Aż pewnego dnia pojawił się Krzysztof Kozak, zaproponował wydanie dema z dwoma utworami. W ten sposób w sklepach pojawiła się w listopadzie kaseta "Anty". Sprzedano jej 10.000 egzemplarzy!!!

K. Kozak bez wahania zaproponował nagranie całej płyty i to jak najszybciej (21-25 maj 1996 r. w Studiu Małego Świętego Mikołaja). Wkrótce pod koniec czerwca w sklepach pojawiła się płyta "Brat Juzef" nagrana w składzie Fazi-Kaczmi-Dzwon, będąca jednym wielkim skandalem. Muzyka skradziona znanym wykonawcom, głównie hip-hopowym (chociaż nagrywana od nowa w studiu), arcywulgarne teksty, wygląd nie taki, jak trzeba i do tego wszystkiego słowny atak na Liroya, a także na jego rodzinę! Jedni byli zszokowani i oburzeni, inni wprost odwrotnie - wszyscy jednak chcieli posłuchać tego nowego zjawiska na polskiej scenie muzycznej. Oliwy do ognia dolała jeszcze Gazeta Wyborcza swoim artykułem zamieszczonym w dn. 30.09.1996 r., nr.228(2218) na pierwszej stronie, zatytułowanym "Rap i gwałt". Była to jedyna, w dodatku "nie opłacona" reklama płyty. Opisał to doskonale pan Dariusz Cychol w "Nie" nr.42(316) z dn. 17.10.1996 r - artykuł "Rap, gwałt i Wyborcza". Później były jeszcze najróżniejsze spekulacje, głównie na temat: czy wolność słowa nie została nadużyta i gdzie znajdują się granice swobody wypowiedzi? Zajmowały się tym tematem nawet takie gazety, jak Playboy (nr.12(49) z grudnia 1996r. - artykuł pt. "Scyzoryk z Bolcem" napisano tam dużo bzdur, np. to, ze Nagły Atak Spawacza jest zespołem siedmioosobowym!!!!!!).

Skutek tego wszystkiego był dość nieoczekiwany - album sprzedał się w ilości przekraczającym 100.000 egzemplarzy !!!!!!!!!!

Nasuwa się tutaj jeszcze jeden fakt - cokolwiek nie mówiono by na temat tej płyty - "Brat Juzef" otworzył drzwi do wytwórni innym wykonawcom z kręgu muzyki hip-hop - wytwórnie przekonały się, że w tego typu muzykę warto zainwestować, nawet jeżeli przekaz jest BARDZO kontrowersyjny. Przypomnijcie sobie - ile można było kupić rapowych wydawnictw przed, a ile po wydaniu pierwszej płyty Nagłego Ataku Spawacza??!!

Niecały rok po pierwszej płycie ukazuje się w pod koniec października mini LP. "Rap i gwałt" (nagrany 25.09-10.10.1996 r. w Studiu A-Mix). Jest pewnym rodzajem treningu przed drugim albumem, jak również dopełnieniem pierwszej płyty. W składzie zabrakło Dzwona, pozostał Fazi i Kaczmi. Wydano jej 20.000 egzemplarzy, cały nakład wysprzedano, w tej chwili jest to pozycja właściwie nie do kupienia w wersji oryginalnej.

Jeszcze w roku 1996 przystąpiono do pracy nad nową płytą - tym razem muzyka nagrywana była w Studiu Oscar w Grajewie (11.1996 r. i 03.1997 r.) - nie było już kradzieży utworów, cała muzyka robiona była od podstaw, wykorzystywano jedynie sample. Wokale kończono już w Studio A-Mix w Poznaniu (02-03.1997 r.). Zespół znów nagrywał w innym składzie: Fazi-Kaczmi-Kamień-Kaczor (Kfuck). W ten sposób powstała "Psychedryna '97" - przez niektórych do dziś uważana za najlepszą płytę zespołu. Płyta ukazała się ona w początku maja. Pojawiło się na niej kilka utworów nawiązujących stylistyką i rymami do pierwszej płyty, ale większość była inna i muzycznie, i tekstowo. Zespół nie uciekł jednak zupełnie od wulgaryzmów, dalej używał ostrych słów. W tym samym roku w przełomie grudnia wydano jeszcze składankę "92-97", na której większość utworów to odrzuty z pierwszych płyt, oraz wczesna, "radosna" twórczość (nagrywana 07.1992 r.-10.1997 r.).

Minęło trochę czasu, Fazi na przełomie grudnia 97/października 98 nagrywa swoją pierwszą solówkę, która ukazuje się w grudniu 1998 r. nakładem Mike/Camey Studio i FUR pod nazwą Trójkąt Bermudzki Skład "Powrót żywych trupów". W początku lipca 1998 r. (nagrywana styczeń-luty oraz kwiecień-maj w Studiu Camey w Gnieźnie) pojawia się nowa płyta i nowy skład. "Ninja Commando 5" nagrana została w składzie Fazi-Kamień-Dzwon-Zocha. Płyta troszkę inna od poprzednich, nie zdaje jednak egzaminu, mimo iż wydawca twierdzi, że jest to najlepszy materiał Spawacza. Zespół po nagraniu płyty występuje w epizodzie filmu pt. "Poniedziałek". Zostaje również nakręcony pierwszy teledysk, jednak p. Kozak, niezadowolony z efektu, rezygnuje z jego rozpowszechniania.

W 1 września 1999 r. (nagrana lipiec-sierpień) pojawia się "Zarzyna" i nowy-stary skład: Fazi-Kaczmi-Kamień. Materiał znów nieco inny, nie każdy wie, o co chodzi w bardzo "zakręconych" tekstach, tym bardziej, iż na nic zdają się poszukiwania tytułów utworów, gdyż ich po prostu ... nie ma! Niektórym słuchaczom materiał ten bardzo przypadł do gustu, innym wprost przeciwnie.

Niedługo później w październiku ukazuje się kolejna składanka "Odyseja 2001", będąca połączeniem mini LP. "Rap i gwałt" z utworami zamieszczonymi na różnych składankach (nagrywanych także 25-30 wrzesień 1996), fragmentami wywiadu udzielonego przez zespół po nagraniu "Ninja Commando 5" dla magazynu "Klan", jak również paru nowych kawałków (nagranych we wrześniu 1999 r.). Po tym albumie wychodzi w listopadzie drugie solowe wydawnictwo Faziego pod nazwą Fazi Solo "Opowieści dziwnej treści" (nagrana czerwiec-październik 1999 r.).

Wreszcie rok 2000. Album "Hip Hop giwery i bullterriery" (muzyka - sierpień, vocale - wrzesień w studiu Camey w Gnieźnie) udaje się po raz pierwszy nagrać w nie zmienionym składzie! A więc znowu Fazi-Kaczmi-Kamień. Pojawia się za to znów inny styl - w znakomitej większości utworów każdy jest autorem swojej zwrotki, układa rymy po swojemu i po swojemu je wykonuje. Warto jeszcze dodać, że po raz pierwszy zespół wydał album w innej wytwórni, niż RRX (dawniej PH Kopalnia), tym razem płyta wyszła pod szyldem Camey Studio w 13 października 2000 roku. Po tym albumie Fazi wyjeżdża z kraju, zostawia jednak nagrany materiał (nagraną czerwiec-październik 2000 r. w studiu Camey w Gnieźnie) na 3 solową płytę zatytułowaną "Freestyle Forever".

Na początku 2001 roku zespół rozpoczyna prace nad nowym albumem, ma to być płyta podsumowująca wydanie 5 dużych płyt i 5 lat działalności NAS. Muzykę w domu tworzy Kamień, lecz okazuje się, że plany związane z nową płytą trzeba odłożyć na później. Na początku marca rusza internetowa strona Nagłego Ataku Spawacza www.nas.art.pl tworzona przez: Kaczmiego i Bienia - człowieka odpowiedzialnego za szatę graficzną www. Na stronie można znaleźć informacje, które dotychczas były trudno dostępne. W czerwcu i lipcu zespół nagrywa w końcu płytę w Gnieźnieńskim studiu Camey-a, który jest też wydawcą kolejnego albumu. Płyta "Podróże na liściu i chmurze" ukazuje się w połowie sierpnia, album był nagrywany w składzie: Kamień-Kaczmi-Goślina.

W niedługim czasie po wydaniu ostatniej płyty, zespół decyduje się na odejście od Cameya, nawiązuje kontakt z SPV Poland i w dn. 20.III - 30.V nagrywa swoje kolejne wydawnictwo w Pandemonium Studio. "33% G.R.A.T.I.S." wychodzi na światło dzienne na początku lata (12 lipca) 2002 r., skład pozostał nie zmieniony. Mniej więcej w tym samym czasie Camey wydaje w 6 listopada trzecią płytę Faziego "Rap Masakra (Freestyle Forever)" - kradnąc pomysł na okładkę i nazwę zespołu. Oszukał w ten sposób ludzi, którzy kupowali solówkę Faziego, myśląc, że to nowa płyta N.A.S.

Jeszcze latem kręcony jest klip do utworu "Czujesz jak ja", który jest dopiero drugim teledyskiem w dorobku zespołu. Nie zostaje jednak dopuszczony do emisji w MTV - dyrektor programowy stacji, stwierdza, iż muzyka nie mieści się w konwencji programu... Sporadycznie można go ujrzeć w VIVA Polska, oraz w internetowej TV FLY, gdzie cieszył się ogromną popularnością.

Cały rok 2003 to przerwa, zespół nie wypuszcza nic na rynek, nagrywa jedynie kawałek "Reprezentuję" w studiu DJ Druga Strefa na składankę, która się nigdy nie ukazała, oraz "Poznań", który ukazał się pod koniec roku na wydawnictwie DJ Druga Strefa " Na ulicach miasta".

Na początku 2005 r. wizja nowej płyty robi się coraz bardziej realna, szeregi ma opuścić Goślina, a w jego miejsce zaproszony zostaje Vito WS, jednak po zarejestrowaniu jednego kawałka okazuje się, iż ciężko będzie w takim składzie nagrać całą płytę.... Jesienią tegoż roku niespodziewanie namierzony zostaje Fazi i praca nad płytą rusza pełną parą. Październik 2005 - Spawacz w kultowym składzie po raz 12 wchodzi do studia! Materiał realizowany i nagrywany (październik 2005 r.-styczeń 2006 r.) jest w Studiu Druga Strefa.

Na początku 2006 r. zaczynają się nowe problemy - zespół ma kłopoty ze znalezieniem wiarygodnego wydawcy, z sieci po ponad 6 latach znika oficjalna strona zespołu... W końcu po wielu przeszkodach 3 lipca 2006 ukazuje się długo oczekiwany materiał - "Powrót Dżedaj" - wydawcą jest Kamień, a dokładniej 5Dych ReC's. Spawacz daje po latach dwa koncerty, niestety znów nie doczekaliśmy się teledysku. Po wydaniu płyty każdy zajął się układaniem swojego życia osobistego. W związku z tym, dokładnie 01.01.2007 r. zespół podejmuje decyzję o zawieszeniu działalności na czas nieokreślony. Po jego nagraniu i po zawieszeniu grupy, z zespołu odszedł Kamień.

17.01.2007 r. startuje za to nowa strona zespołu: www.n-a-s.pl, założona przez Etera - z początku prowadzona przez fanów, z biegiem czasu przekształaca się w oficjalną witrynę Spawacza. Pod koniec roku 2007 Fazi wraz z Małpą rejestrują materiał (nagrany październik-grudzień 2007 r. w Studiu zespołu PEHH - FuckOffRecords) na nowy TBS, który wychodzi w 15 stycznia 2008 r. jako nielegal pod nazwą: "The best of Patologia", a w międzyczasie Kaczmiego można usłyszeć na płycie ZKMD36 - "Kontrast" w kawałku "Manifest". W połowie 2008 r. w 29 października wychodzi kolejny nielegal, tym razem Fazi i Zocha udostępniają bezpłatny materiał pod nazwą: Pejcz i blant - Demo garaż kurwa. Są to eksperymenty muzyczne zgrane w 2006 r. w Studio CZAD w Swarzędzu. W tym też roku Kaczmi udziela się gościnnie na produkcjach: Ramona23/Galon - "Czerwonacka masakra piłą żołądkową" (kawałek pt: Tutaj), płycie producenckiej sd-cd/ds - "Aleja100" (Spodnoginogi), Seta - "Reprezentuję siebie" (Kto nie skacze, ten z policji).

Pod koniec 2008 r. i na początku 2009 r. dojrzewa pomysł, aby Kaczmi nagrał solową płytę, a od marca 2009 r. zaczynają być realizowane wokale. Wkrótce również także w marcu, Fazi zaczyna nagrywać swoją nową płytę, w studiu coraz częściej pojawiają się również Kosa i Goślina, w ten sposób projekt Faziego przekształcił się w nową płytę Spawaczy! Ostatecznie Kaczmi w 5 sierpnia wypuszcza swój nielegal "I tyle" (nagrany marzec-maj 2009 r.), natomiast podwójny materiał (nagrany marzec-czerwiec 2009 r. w Jaskini Diabła Studio w Poznaniu) Nagły Atak Spawacza - "Dancing u Zenka" wychodzi w 22 sierpnia nakładem Fonografiki. Tym razem zespół nagrał płytę w składzie: Fazi-Kaczmi-Goślina-Zocha-Kosa-Małpa. We wrześniu zespół w pełnym składzie daje prawie 3-godzinny koncert w warszawskim FonoBarze, a później przychodzi czas na kolejne sztuki, m.in. po 12 latach N.A.S. zagrał w swoim rodzinnym Poznaniu. Chłopaki również planują (planowali) kolejne projekty... Zaplanowane te projekty na przełom roku 2010/2011 będą to: kolejne nowe solo Faziego - "Il vento dei morti" w produkcji muzycznej Vibiego z Bydgoszczy, solo Kosy - "Na krańcu świadomości" także w produkcji muzycznej Vibiego, projekt trzonu składu N.A.S.: Fazi, Kaczmi i Zocha - Cycki i Krew - "Uliczny Rock'n'Roll" też w produkcji muzycznej Vibiego, która prawdziwie ukaże się nakładem ponownej zreaktywowanej wytwórni KNT (Kozaka): RRX, kolejne TBS Faziego i Małpy oraz narazie wtajemniczony realizowany projekt Faziego - Europa.

Na przełomie grudnia 2009 r./stycznia 2010 r. do Spawaczy dołącza dj zespołu Czas Dla Nas, jak i do dzisiaj jedyny pierwszy dj zespołu N.A.S.: DJ Jaxon. Na początku 2010 r. Fazi zaczyna nagrywać kolejną płytę, tym razem wraz z Zochą tworzy tajemniczy projekt CYCKI I KREW. Z biegiem czasu do składu dołącza Kaczmi, oraz producent ViBi. Pojawia się kolejny nielegal, na którym można usłyszeć Kaczmiego – Bori & Miłas - „Czas refleksji” (Życie), a cały skład N.A.S. można usłyszeć na składance „Rapduma Mixtape vol.2” (w kawałku "Wiosna" pod produkcją w wersji oficjalnej, drugiego bitu ViBi'ego, który w pierwszej wersji pod bit ZBWR'a nie trafił na podwójny album Spawaczy - "Dancing u Zenka", ukazanego w pod koniec sierpnia tamtego roku.). W międzyczasie w 1 marca 2010 roku ze składu zostaje wyproszony Kosa, natomiast Goślina emigruje za chlebem na Wyspy Brytyjskie. W kwietniu Fazi wraz z Kaczmim biorą udział w projekcie - serii wykładów Zeitgenössische Moralvorstellung w Düsseldorfie, gdzie wykonują również 2 utwory przed niemiecką publicznością. Tymczasem Cycki i Krew podpisują umowę z powracającą, legendarną wytwórnią RRX Desant!!! I szykują się do frontalnego ataku... Premiera albumu "Uliczny Rock'n'Roll" (nagrywany styczeń-kwiecień 2010 r. w Jaskini Diabła Studio w Poznaniu) miało miejsce w już 01.09.10 r! W tym od roku trwają teraz prace nad 3 nowymi kolejnymi projektami związanymi z Nagłym Atakiem Spawacza, które ukażą się w następnym roku 2011. Są to m.in.: drugie solo Kaczmiego, tym razem wydawnictwo na legalu, czwarte legalne solo Faziego pod nazwą "Il Vento dei Morti oraz Karki Sound System - nowy zespół w skład którego wchodzą Fazi i Krzysztof "KNT" Kozak. Robocza nazwa projektu "Na jutro 20 koła". Wszystkie planowane projekty będą wydane w wytwórni RRX DESANT.

Obecnie od 13.08.2011 roku oficjalnie opuścił szeregi obecnie teraz dawny lider N.A.S.: Fazi. "Czasem coś nagram sam lub zagram - nie mam już weny do tej kapeli, teraz będę miał w chuj roboty i tak nie dam rady koncertować z Wami itd". Zaś Nagły Atak Spawacza nadal będzie koncertować, gdyż i tak od prawie roku grają bez Faziego, zapotrzebowanie jest, a pewnie raz na jakiś czas zdarzy się Faziemu zagrać z nimi. Pożegnalnym kawałkiem Faziego z nimi będzie utwór nagrany na składankę z okazji 30 rocznicy stanu wojennego. Mają też w zanadrzu parę nagranych kawałków, które już przed decyzją Faziego zamierzali wypuścić jako EP.
 

19 Styczeń 2013