Biografia

Jędker

Imię i Nazwisko: Andrzej Wawrykiewicz
Pseudonim: Jędker, Jędker Realista
Data i Miejsce Urodzenia: 1977 r. w Warszawie
Pochodzenie: Warszawa (Polska)
Gatunek: Hip-Hop, Muzyka Taneczna, Pop
Zawód: Raper, Producent Muzyczny
Aktywność: od 1996 r.
Wytwórnia Płytowa: PROSTO Label, Entyrecords LTD, Sony Music
Zespół: WWO, Monopol
 
Jędker - warszawski raper, członek zespołu WWO i Monopol, były członek ZIP Skład. Po nagraniu jednej płyty z całym ZIP Składem i czterech krążków z WWO, Jędker Realista opublikuje wkrótce swój pierwszy solowy materiał. Album „Czas na prawdę” ukaże się w wytwórni Prosto, wczesną wiosną 2007.
Album ZIP Składu – „Chleb powszedni” ukazał się w 1999 roku i z miejsca stał się jedną z ważniejszych płyt w polskim hip hopie. Rok później ukazała się pierwsza płyta WWO „Masz i pomyśl”, która dzięki singlowemu utworowi „Jeszcze będzie czas” przyniosła spory rozgłos Jędkerowi i Sokołowi. Drugi album tej grupy – w składzie powiększonym o DJ-a Deszczu Strugi – „We własnej osobie” ukazał się w 2002 roku i ugruntował pozycję WWO na polskiej scenie hiphopowej. Jędker i spółka zagrali ponad 150 koncertów promując tę płytę, a kilka utworów zyskało status hitów.
W 2005 roku WWO uderzyło z podwójną siłą dwóch płyt na raz. Krążki ukazały się jednocześnie, ale nie jako podwójny album. Jedna z tych płyt była autorską koncepcją Jędkera, a nad drugą pracował Sokół. Album, o którego kształcie w największym stopniu decydował Jędker, to „Życie na kredycie”. W nagraniach wzięło udział wielu ciekawych gości, m. in. Amerykanin Black-E Starr z grupy Brain Sick Mobb, francuska grupa Soundkail, Słowacy z Kontrafaktu czy czeski raper Orion. Produkcją bitów na tę płytę Jędker zajął się osobiście – tworząc razem z Wolffschantze duet producencki L.A.B.Z. Część muzyki wyprodukowali także inni beatmakerzy: Zoober Slimm, The Horsemen czy Wich. Album promowały dwa single i klipy: „Minorum gentium” oraz międzynarodowy „I tak to osiągnę”. Jędker wziął także udział w nagraniu kilku utworów na drugą z płyt – „Witam was w rzeczywistości”. Po premierze obu albumów zespół odbył koncertową trasę promocyjną po największych polskich miastach. Następnie zagościł także za granicą: w USA, w Czechach, na Słowacji, w Irlandii i w Wielkiej Brytanii.
Od jesieni 2006 Jędker mieszka w Anglii, skąd kieruje poszczególnymi działaniami promocyjnymi dotyczącymi nadchodzącej premiery jego solowego albumu. Niedługo wyjdzie również wyprodukowana tam w całości od strony muzycznej przez Jędkera płyta solowa Popka z Firmy pt."Wyjęty spod prawa". Jędker nagrywa ciągle nowe kawałki i produkuje bity, które znalazły się bądź znajdą m.in. na „Mixtape Prosto”, mixtape Neighbour Beats (Czechy i Słowacja), undergroundowej solowej płycie Bosskiego z krakowskiej Firmy „Krak”, na serbskim albumie Komplex'a, czy też na planowanej premierowej płycie Fundacji #1.
To tylko skrócony opis działalności muzycznej Jędkera Realisty, który obecnie promuje swój nadchodzący album "Czas na prawdę" przedpremierowymi koncertami solowymi w Anglii. Planuje także zaprezentować wkrótce swój nowy materiał ludziom w największych miastach Polski, od morza po góry...

Podczas pobytu w Anglii Jędker zakłada w 2008 grupę Monopol, która specjalizuje się w muzyce klubowej i tanecznej. W 2009 Monopol w pierwszym składzie(Jędker, Robert M, Katarzyna, Czarny) wydał płytę Product of Poland 100% na której znajdował się utwór Zodiak na Melanżu, w 2010 zostaje wydana płyta z remixami pt. Remixed in Poland.
Drugi album Eko wydany w 2011 został w całkiem zmienionym składzie, ze starego składu został tylko Jędker, a grupe uzupełnili Dj Endo, Red(Obóz TA), Sylvia, Mafia Mike, Dave Bo. jakiś czas po wydaniu Eko w zespole kolejny raz nastąpiły zmiany, w składzie został Jędker, Red i Dj Endo. W 2011 decyzją członków ZIP Składu został usunięty z zespołu.
Tegoż samego roku założył projekt Jędker, Red & 5th Element, z którym zamierza wydać album.
Jędker z powodu swojej działalności w muzyce disco, został u wielu fanów hip-hopu przekreślony, świadczą o tym komentarze na stronach hip-hopowych, pod teledyskami Monopolu a także poprzednich jak WWO i Solowych. Szacunek również utracił u wielu raperów, w tym członków ZIP Składu.
 
23 Grudzień 2012