Biografia

Jeden Osiem L

Rok Założenia: 1998 r.
Pochodzenie: Płock (Polska)
Gatunek: Hip-Hop, Pop
Wytwórnia Płytowa: UMC Records, Universal Music Group, My Music
 
Obecni Członkowie:
Łukasz Wółkiewicz
Krzysztof "TFK" Bączek
 
Byli Członkowie:
Gmura
Marcin "Siwy" Siwek
Jacek "Paczkoś" Paczkowski

Historia JEDEN OSIEM L rozpoczęła się w 1 stycznia 1998 roku. Zespół tworzyli Siwy i Łukasz. Pierwsze nagrania, wtedy jeszcze nastolatków, wynikały z fascynacji tą muzyką i chęci wyrażenia opinii na temat otaczającej rzeczywistości. Utwory te nigdy nie ujrzały światła dziennego. Do dziś pamiętamy kawałki, które nagrywane były na magnetofon Kasprzaka pod proste, komputerowe loopy z demówek programów muzycznych.

Pierwszym kawałkiem, który dotarł do szerszego grona słuchaczy był "Dtx", który powstał pod koniec 2001 roku. Do ekipy dołączyło dwóch MC's: Paczkoś i Gmura. Niedługo po premierze "Dtx" w lokalnej stacji radiowej, 1-8-L zagrało pierwszy koncert w "Pubie 26". Jakiś czas potem produkcją muzyczną (do przyjętego ciepło utworu "Kiedyś było inaczej") zajął się, niezwiązany ze sceną hip hopową TFK. Od tej pory zaczęła się poważna praca nad materiałem...

W lutym 2003 roku z zespołu odszedł Gmura, który miał duży wkład w jego rozwój. Do tej pory J-8-L zagrało 20 koncertów w całej Polsce. To był dla nas okres nauki - zarówno tego, jak dobrze robić muzykę, jak i tego jak zachowywać się na scenie. W tym samym roku zainteresowała się nimi poznańska wytwórnia UMC Records (wydaje m.in. Mezo, 52 Dębiec, Ascetoholix - przyp. red.). Wtedy to praca nad materiałem nabrała dużego tempa. Zawierająca 16 utworów (w tym hit "Jak zapomnieć") płyta "Wideoteka" ukazała się w listopadzie 2003. Do tej pory znalazła kilkanaście tysięcy nabywców. Znalazły się na nim takie przeboje jak: "Jak Zapomnieć", "Czasem Tak Bywa", czy "Powodzenia". Album w niedługim czasie sprzedał się w nakładzie 70 tys sztuk i uzyskał status Złotej Płyty.

W przeprowadzonych w połowie 2004 roku wśród rodzimych internautów badaniach okazało się, iż Jeden Osiem L to zdecydowanie najpopularniejszy polski wykonawca roku. W 2005 roku zespół otrzymał ofertę wydawnicza i podpisał kontrakt z Universal Music Polska. W kwietniu tego samego roku ukazał się drugi krążek zespołu zatytułowany "Słuchowisko". Znalazły się na nim takie hity jak: "Pytam Kiedy", który został nominowany do konkursu Premier na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, czy "Smak Zwycięstwa", z którym zespół wystąpił podczas konkursu "Superjedynek" w 2006 roku w kategorii Najlepszy Zespół Hiphopowy.

W 2007 roku na rynku ukazała się kolejna, 3 już płyta grupy zatytułowana "Nowy Folder". Płytę nagraną w 3 osobowym składzie tj, Łukasz, Paczkoś i Toffson, promował singiel "Kilka Chwil" z gościnnym udziałem Joanny Bicz. Utwór ten bardzo szybko zdominował wszystkie listy przebojów i przez okres 2 miesięcy był najczęściej granym polskim utworem w rozgłośniach radiowych. Krążek ten pokazał również nowe oblicze zespołu - mniej hiphopowe. W 2008 roku z zespołem pożegnał się Paczkoś.

21 Grudzień 2012