Biografia

Fisz

Imię i Nazwisko: Bartosz Waglewski
Pseudonim: Fisz
Data i Miejsce Urodzenia: 19 Marzec 1978 w Warszawie
Pochodzenie: Warszawa (Polska)
Gatunek: Hip-Hop, Alternatywny Hip-Hop, Muzyka Elektroniczna, Jazz-Hop, Rock
Zawód: Raper, Muzyk, Kompozytor, Autor Tekstów, Producent Muzyczny
Wytwórnia Płytowa: Asfalt Records
Zespół: RHX, Tworzywo Stuczne, Bassisters Orchestra, Kim Novak
 
Oryginalne teksty urodzonego w 1978 roku Fisza niosą osobisty, wewnętrzny przekaz, pełen para-poezji oraz introwertycznych obserwacji. W swej twórczości Fisz od zawsze korzysta z pomocy cenionego producenta a prywatnie rodzonego brata - Emade (ur. 1981), który oprócz operowania samplerami powrócił ostatnio także do gry na perkusji, gitarze i klawiszach. Tworzy on dla Fisza muzykę przestrzenną i spokojną a jednocześnie mocną i sto procent autentyczną. Muzykę, której pierwsze inspiracje miały swe korzenie w starej hiphopowej szkole Native Tongues (NYC) i we współczesnym Concious HipHopie. W muzyce tej słychać także Nu Soul, Nu Jazz a często po prostu stary Soul i Funk lat 70-tych. Ostatnio coraz częściej słychać w niej także szereg najnowszych i awangardowych nurtów współczesnej muzyki miejskiej (click/noise).
Styl pierwszych dwóch płyt Fisza jest w porównaniu do ówczesnego oblicza polskiego HipHopu zdecydowanie bardziej ciepły i refleksyjny:

Debiut Fisza "Polepione dźwięki" z 26 czerwca 2000 r. to przełomowa pod względem muzycznym i tekstowym płyta, która zrobiła duże zamieszanie na scenie hiphopowej i spotkała się z samymi najwyższymi ocenami. Nie jest przesadą stwierdzenie, że swym debiutem Fisz nieodwracalniezmienił polską scenę hiphopową. Wcześniej, dla wymagającego słuchacza HipHopu, na krajowej scenie nie było liczącej się alternatywy dla nurtu głęboko osadzonego w monotonnych realiach brudnej ulicy. Dzięki Fiszowi, zjawisko jakim jest polski HipHop zaczęło być wówczas odbierane jako coś rozwijającego intelektualnie i emocjonalnie.
Wzbogacona o skromny udział instrumentalistów, druga płyta Fisza pt. "Na wylot" operowała bardziej jazzowymi nastrojami. Na płycie gościnnie wystąpiła Novika (wokalistka Futra) a także muzycy sesyjni: Karim Martusewicz (kontrabas, gitara basowa, piano Fendera, analogowy syntezator basowy), Milo Kurtis (przeszkadzajki) oraz ostatni co do kolejności, ale nie ostatni co do ważności Wojciech Waglewski (gitara). Płyta ta jeszcze przed jej wydaniem (24/09/2001) narobiła więcej szumu niż debiut "Polepione...". W "Machinie" 9/2001 album został oceniony na 4,5 klucza (4 klucze: rewelacja, 5 kluczy - klasyk). W recenzji padły stwierdzenia: "tak jak brzmi 'Na wylot' nie brzmiało już dawno nic w tym kraju", "między nim a resztą rapowej sceny znad Wisły nie da się już postawić znaku równości", "znów zawstydza konkurencję, nie tylko hiphopową".

Trzecia płyta Fisza, którą nagrał wraz z własnym, kompletnym zespołem sesyjno-koncertowym, w ogóle wymyka się hiphopowej klasyfikacji i powinna być odbierana jako dzieło niezależne od jakiegokolwiek trendu obecnego w polskiej muzyce. Jest to płyta bardzo autorska i eklektyczna. Wśród zaproszonych muzyków znaleźli się między innymi: tradycyjnie Karim Martusewicz na basie, Marek Piotrowski (Sistars) na klawiszach Rhodes, Dominik Trębski na trąbce oraz rewelacyjnie śpiewająca i ruszająca się Nuno (wcześniej z Modfunk). Nowością jest też Emade siedzący teraz za perkusją oraz grający na innych instrumentach. Pojawiają się także dwaj raperzy - Peteero (znany z debiutu Fisza) a także - po raz pierwszy na płycie - Max zwany teraz Pablo Hudini (na koncie kilkadziesiąt zagranych z Fiszem koncertów). Album ukazał się na rynku 9 grudnia 2002 r.

Nowy, czwarty album pt. "Wielki Ciężki Słoń" (poprzedzony singlem "Tysiąc pięćset sto gwiazd") ukazał się pod koniec maja 2004 r. Jest to pierwszy album firmowany w całości tylko przez nazwę siedmioosobowego zespołu Fisza i Emade - "Tworzywo Sztuczne". Album wprowadził słuchaczy Fisza, czy raczej Tworzywa Sztucznego, na kompletnie nowe tereny muzycznej wrażliwości. Robert Sankowski, krytyk "Gazety Wyborczej", napisał tak o albumie: "Jedna z ważniejszych polskich płyt tego roku. Mimo, że mamy dopiero koniec maja".

W listopadzie 2004 ukazał się długo oczekiwany album koncertowy Tworzywa Sztucznego p.t. "Na rzywo w Mózgu". Jak sam tytuł wskazuje, koncert został zarejestrowany w klubie "Mózg" w Bydgoszczy (w maju 2004).

25 kwietnia 2005 ukazał się album autorstwa duetu Fisz (tym razem zarówno bez towarzystwa Tworzywa Sztucznego jak i bez Emade) oraz Envee (producent i DJ, członek kolektywu Niewinni Czarodzieje, wydający w londyńskiej wytwórni Fluid Ounce). Album poprzedzony był singlem "Kryminalny Bluez", do którego powstał niezwykle oryginalny "quasi animowany" klip autorstwa Sebastiana Pańczyka. Jednak dopiero drugi klip "Kręcioł" przyniósł ze sobą rozmach produkcji, który przerósł nie tylko wszystko co do tej pory powstało w Asfalt Records, ale także na całym polskim rynku fonograficznym. Oba single do albumu "Fru!" ukazały się na rynku w wydaniach płytowych (w eleganckim digipacku).

Fisz zdobył nominację do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2000 w kategorii debiut roku oraz album roku - Rap & Hip-Hop. Nominacja w kategorii album roku - Rap & Hip-Hop powtórzyła się także przy Fryderyku 2002 ("Na wylot"). Nominacja do Fryderyka 2003 za album "F3" przyszła za to w kategorii album roku - muzyka klubowa podobnie jak nominacja do Fryderyka 2004 za album "Wielki Ciężki Słoń". Fisz zdobył nagrodę Machiner 2000 w kategorii "Płyta niszowa" oraz za sprawą Pawła Sito, wówczas szefa Radiostacji, nominację do "Paszportu Polityki" w kategorii "Jazz, Rock, Pop, Estrada". "Polepione dźwięki" wybrane zostały polską płytą roku 2000 przez redakcję pisma "Fluid". Hiphopowy miesięcznik "Klan" nazwał Fisza "najlepszym / najważniejszym wykonawcą polskim 2001", jego brata Emade "najlepszym / najważniejszym producentem polskim 2001" a video do singla "Tajemnica" - "najlepszym klipem polskim 2001". Jakby tego było mało, album "Na wylot", otwiera listę "najlepszych / najważniejszych płyt polskich 2001". Otrzymał "Ślizgera 2001" w kategorii "Osobowość". Album "F3" został (obok 4 innych albumów) wyróżniony w podsumowaniu roku 2002 pisma "Klan" za - "wyjście poza hip-hop". W tym samym podsumowaniu wyróżniono producenta płyty - Emade - "za organiczne i elektroniczne smaczki "F3" (obok 4 innych producentów). Kolejnego współ-wyróżnienia doczekał się także pochodzący z albumu singiel "Sznurowadła" ("za chilloutowy niepokój") i teledysk do tego utworu autorstwa Tomasza Nalewajka ("za krew i umywalkę"). W kwietniu 2005 roku cała trójka - Fisz, Emade oraz ich ojciec - Wojciech Waglewski otrzymali wspólnie (obok 4 innych wyróżnionych) "Fenomena" nagrodę tygodnika "Przekrój".

Oprócz trzech płyt oraz wcześniejszego udziału w ramach grupy RHX, Fisz wystąpił gościnnie na płytach: Grammatik "Światła miasta" (T1 2000), Ośka "Kompilacja 2" (Asfalt 2001), DJ 600 V "Wrukwione bity" (RRX 2001), Paktofonika "Archiwum Kinematografii" (Gigant 2002) oraz na czeskiej kompilacji "East Side Unia 2" (Terrorist! 2000). Gościnny występ Fisza znalazł się na także na ostatniej płycie zespołu T.Love. Nie należy też zapomnieć o dwóch winylowych (12") singlach Fisza z utworami "Polepiony" i "Huragan" (Asfalt 2001) oraz "Tajemnica" (Asfalt 2001), a także o dwóch kompaktowych maxi-singlach z albumu "Na Wylot": "Tajemnica" (Asfalt 2001) oraz "30 cm" (Asfalt 2002).

18 października 2003 w Teatrze "Wybrzeże" miała miejsce polska prapremiera spektaklu "Tlen" Iwana Wyrypajewa w inscenizacji Agnieszki Olsten z muzyką wyprodukowaną przez Fisza i Emade z udziałem Olo Walickiego, Dominika Trębskiego i Jurka Zagórskiego.

Fisz i Emade stale koncertują od 2000 r. (od września 2002 r. zawsze jako sześcioosobowy zespół w składzie: Fisz, Emade - perkusja, Dominik Trębski - trąbka, efekty, Jurek Zagórski - gitara, Staszek Starszip - bas (ostatnio podmieniany przez DJ Envee na Moogu) , Pablo Hudini - rap oraz przez pewien czas Łukasz Moskal - konga). W sumie (od września 2000 do końca 2005) Fisz wystąpił na 202 koncertach, w tym w Berlinie, Bordeaux, Calvi (Korsyka), Dijon, Marsylii, Wiedniu, Pradze, Paryżu i Saint Vallier. Nie obejmuje to licznych a ostatnio coraz liczniejszych występów DJ-skich Fisza, w których partnerują mu zależnie od okoliczności Bunio (razem tworzą duet DJ-ski X Boys), Envee lub Emade. Fisz jest stałym DJ-ejem klubów "Punkt" w Warszawie oraz "Mechanik" w Gdańsku.
 
23 Listopad 2012