Biografia

Abradab

Imię i Nazwisko: Marcin Marten
Pseudonim: AbraDab, dAb, Lord MM dAb
Data i Miejsce Urodzenia: 12 Listopada 1978 w Katowicach
Pochodzenie: Polska
Gatunek: Hip-Hop
Zawód: Raper, Producent muzyczny
Aktywność: od 1994
Wytwórnia Płytowa: S.P. Records, My Music, Fonografika, Inna-My-Twórnia
 
Abradab, raper pochodzący ze Śląska. Urodzony w 12 listopada 1978 roku. Hip-Hopem zainteresował się na samym początku lat dziewięćdziesiątych w wieku mniej więcej 14 lat. Razem z bratem Joką i Magikiem. Założył kultowy skład Kaliber 44, z którym związany jest do dzisiaj.

Abradab lubi zabawe słowem, jego teksty pełne są trafnych porównań, świetnych rymów i gry słownej. Oprócz pisania tekstów Abradab jest też bardzo dobrym producentem, co udowadniał każdą z płyt, które były wydawane jako Kaliber 44 i jako jego solówki.

Najbardziej znanym i popularnym numerem Abradaba, jeszcze z czasów Kalibra 44 są prawdopodobnie "konfrontacje" z albumu: "3:44". Do którego powstał teledysk.

Na początku czerwca 2004 roku, zostaje wydany w końcu solowy album Abradaba: "Czerwony Album", na który kazał czekać fanom prawie dwa lata (pierwszy singiel "Miasto jest nasze" został wydany na przełomie lat 2002 i 2003!!!). Drugim singlem do solowego albumu jest "... (singiel bez tytułu)". Oba single przyjętę z dużym zainteresowaniem i jeszcze większymi nadziejami. Abradab nie rozczarował słuchaczy. Single jak i cały album okazały się świetnym materiałem.

Razem z Joką Abradab koncertował w USA, a w roku 2004 zagrali kilka koncertów w starym koncertowaym składzie jako 'pełny skład' Kalibra.

W lutym 2005 ogłoszono nominacje do Fryderyków 2004. W kategorii Album Roku Hip-Hop/R&B nominowany został Abradab za album "Czerwony Album". Zaś w kategorii Videoklip Roku nominację zdobył Kobas Laksa za videoklip Abradab - "Rapowe ziarno 2 (Szyderap)". Abradab wygrał w swojej kategorii i odebrał swoją statuetkę Fryderyka 2004 za "Czerwony Album".